ייפוי כח מתמשך – לתכנן את העתיד כבר היום!

עם ייפוי כח מתמשך תוכל לקבוע בעודך בריא וכשיר מי יטפל בך אם תאבד מכשרותך המשפטית. 

מהו ייפוי כח מתמשך?

כשירות משפטית היא היכולת לקבל החלטות עבור עצמך ולנהל את עניינך. כשירות משפטית יכולה להיפגע בשל מגבלה פיזית או נפשית. ייפוי כח מתמשך משמר את האוטונומיה שלך במקרה של אובדן כשירות. עריכת ייפוי כח תאפשר לך לקבוע מי יטפל בך במידה וחלילה תאבד את כשרותך. בייפוי הכח המתמשך תוכל להסדיר מראש את הטיפול בענייניך האישיים, הרפואיים והרכושיים. כך, תבטיח שרצונך ייושם גם אם כושר השיפוט שלך נפגע ואינך כשיר לקבל החלטות בעצמך. הכוח נשאר בידיים שלך כי התכוננת מראש לסיטואציה הבעייתית!

כך, לדוגמא תוכל להסדיר בייפוי כח מתמשך איפה תגור, בביתך מלווה בעזרה או בדיור מוגן. תקבע מראש איזה מתנות תרצה לחלק לנכדים או חברים בימי ההולדת או לכבוד החתונה. תיתן הוראות להמשיך ולתרום למטרות שחשובות לך וכו'.

חשוב: ייפוי כח מתמשך לא מעביר את נכסיך לאדם אחר, אבל הוא מאפשר לו שליטה בהם לטובתך ובהתאם לרצונך!

מה קורה אם אין לי ייפוי כח מתמשך?

אם איבדת את כשרותך ואין לך ייפוי כח מתמשך, בית המשפט ימנה לך אפוטרופוס. נטל הפנייה לבית המשפט נופל לרוב על בני המשפחה הקרובה והוא כרוך בתשלום אגרה. לא תמיד בני המשפחה מצליחים להגיע להסכמות בנוגע לזהות האפוטרופוס שימונה. ולעיתים, כשיש מחלוקות, מלווה הפנייה לבית המשפט בהליכים יקרים. במקרים כאלה בית המשפט ימנה אפוטרופוס בהתאם לשיקול דעתו, מבלי שתוכל להשפיע על זהותו. במקרה שאדם ערירי או כשבית המשפט מתרשם שבני המשפחה אינם מתאימים להתמנות כאפוטרופוס, הוא עשוי למנות לתפקיד תאגיד או אדם שאינו צד להליך.

בכדי להבטיח את איכות הטיפול, "האפוטרופוס הכללי" מפקח על האפוטרופוס שמונה על ידי בית המשפט. האפוטרופוס הכללי דורש מכל אפוטרופוס לדווח לו אחת לתקופה על כל הוצאה והחלטה.

את מי ניתן למנות כמיופה כח?

באפשרותך למנות כל אדם, ואפילו תאגיד, כמיופה כח מטעמך ובלבד שהוא עומד בדרישות החוק. אתה לא חייב למנות בן משפחה, אבל כדאי שמי שתמנה יכיר אותך היטב ויהיה מודע לרצונותיך. אתה יכול למנות אדם אחד או יותר, ולקבוע מה יהיו תחומי אחריותם.  באפשרותך להגביל את התחומים שמיופה הכח יקבל בהם החלטות ולקבוע האם יקבל החלטות בהתאם להנחיות שתשאיר מראש או לשיקול דעתו.

אם תמנה יותר ממיופה כח אחד, תוכל לקבוע האם הם יפעלו ביחד או בנפרד. בנוסף, תוכל להגדיר את הסמכויות והאחריות של כל אחד מהם ומי יכריע במקרה של מחלוקת ביניהם. הכל, כדי להבטיח את הטיפול הטוב ביותר בך, בהתאם לרצונותיך.

שים לב שמיופה הכח חייב להסכים למינוי, לא ניתן להכריח אדם לשמש כמיופה כח. תוכל למנות מיופה כח חלופי למקרה שמיופה הכוח הראשון לא ירצה או לא יוכל לפעול.

מתי מפעילים את ייפוי הכח?

ייפוי הכח יכנס לתוקף רק אם יהיה ערוך בהתאם לחוק, בידי עורך דין שהוסמך לכך במיוחד. 

אם לא תגדיר אחרת במפורש, ייפוי הכח יכנס לתוקף רק אם תאבד את כשרותך המשפטית. תוכל להורות שאובדן הכשירות ייקבע על ידי אוטוריטה מוסמכת, לדוגמא פסיכוגריאטר.

לסיכום:

פנה אלינו עוד היום כדי לקבוע פגישת ייעוץ אישית!

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.